JAK DODAĆ STRONĘ DO GOOGLE?

Chcesz żeby Twoja strona wyświetlała się w wyszukiwarce Google, lecz nie wiesz jak ją dodać do Google? Aby strona internetowa była widoczna w Google najpierw roboty wyszukiwarki muszą ją znaleźć i pobrać (zaindeksować). Często dzieje się to bez naszego udziału i jest to oczywiście zupełnie darmowe.

Zanim dodasz stronę do Google

Przede wszystkim należy podkreślić, że samo dodanie strony do Google nie sprawi, że będzie ona odnajdywana prezz ludzi. Gdy dodasz stronę do Google znajdzie się ona gdzieś w odchłani wyszukiwarki Google i będzie można odnaleźć ją tylko i wyłącznie wpisująć jej pełny adres strony. Aby zwiększyć widoczność potrzebne jest pozycjonowanie.

Sprawdź strona jest już w Google Google

Jest kilka sposobów aby dodać stronę do Google. Jeśli naszej strony jeszcze tam nie ma prawdopodobnie wyszukiwarka jeszcze jej nie znalazła. Gdy wyszukiwarka odnajdzie stronę internetową automatycznie dodaje ją do swoich zasobów. Zanim więc podejmiemy tród dodania strony do Google najpierw warto sprawdzić czy jeszcze jej tam nie ma.

Aby to zrobić należy wejść w wyszukiwarkę Google i wpisać komendę:

site:nazwa-naszej-strony.pl

Jeśli po wpisaniu tej komendy odnajdziecie podstrony waszej strony oznacza to, że wasza strona została już odnaleziona przez wyszukiwarkę Google. Jeśli natomiast zobaczysz komunikat taki jak poniżej, gdzie Google informuje nas, że "Podana fraza - adres-naszej-strony.pl - nie została odnaleziona." to oznacza, że Twojej strona w Google nie ma.


 

Dodawanie strony do Google przez formularz:

W takim wypadku możemy dodać naszą stronę przez formularz który udostępnia wyszukiwarka Google. Znajduje się od pod adresem:
https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Możemy tutaj wpisać adres naszej strony, zaznaczyć, że nie jesteśmy robotem i przesłać żądanie do wyszukiwarki Google. To wszystko - nasza strona właśnie została dodana do Google. Prawdopodobnie minie trochę czasu zanim Google pobierze naszą stronę i będzie ją wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Trwa to od kilku godzin do kilku dni.

Co jeśli nasza strona nadal nie została dodana do Google?

Przede wszystkim najpierw należy poczekać kilka godzin, czasami 1-2 dni. Nie wiecej. Jeśli po tym czasie naszej strony nie ma w Google najczęściej jest to związane z 3 problemami:

Niskiej jakości treść na naszej stronie

Być może mamy np. sklep internetowy gdzie wszystkie opisy ściągnęliśmy od producenta, nie mamy żadnej unikalnej treści, nasz sklep się niczym nie wyróżnia, nie wnosi on żadnej unikalnej wartości dla wyszukiwarki Google. W takim wypadku wyszukiwarka może stwierdzić, że: "ta strona jest duplikatem innej strony, nie ma sensu więc dodatkowo przechowywać w własnym indeksie (na własnym dysku) obu stron". Wyszukiwarka Google wybiera najlepszą, a jej duplikatów po prostu nie indeksuje.

Strona zablokowana dla robotów Google

Kolejnym przypadkiem w którym nasza strona pomimo dodania do formularza Google może nie zostać zaindeksowana jest przypadek w którym sami (być może był nasz twórca strony internetowej, być może poprzedni pozycjoner) blokujemy dostęp do strony dla robotów wyszukiwarki Google lub mówimy im po odnalezieniu strony, że nie chcemy aby nasza strona była dodana do wyszukiwarki. Może być to zrobione na 2 sposoby. Pierwszym sposobem jest zablokowanie dostępu robota do strony za pomocą pliku robots.txt, a drugim jest powiedzenie robotowi Google, aby nie indeksował strony - za pomocą tagu noindex. Aby to sprawdzić należy posiadać nieco więcej wiedzy, dlatego nie będziemy dokładniej tego omawiąć.

Kara od Google

Ostatnim powodem dla którego pomimo dodawania naszej strony do Google nie znajduje się ona w indeksie może być kara od Google. Może być to związane z przeszłością naszej strony. Jeśli w przeszłości treść na naszej stronie była bardzo niskiej jakości, był tam SPAM, przeładowanie słowami kluczowymi lub inne problemy. W takim wypadku wyszukiwarka Google mogła nałożyć karę na naszą stronę. Jest to kara o nazwie "Czysty SPAM". Taka kara skutkuje całkowitym wyindeksowaniem (wyrzuceniem) strony z zasobów Google. Obecność takiej kary możemy sprawdzić za pomocą dodania naszej strony do Google Search Console (konieczna jest również weryfikacja jej posiadania). Aby sprawdzić czy posiadamy karę, należy wejść w Google Search Console, kliknąć zakładkę "Ruch związany z wyszukiwaniem", następnie "Ręczne działania" i tutaj zobaczymy czy nasza strona posiada jakieś działania ręczne. Jeśli tak, należy się tym zająć. Jest to bardzo złożony temat i najczęściej wymaga specjalistycznej wiedzy oraz audytu strony.

 
W przypadku problemów z dodaniem strony do Google skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć problem i go rozwiązać.
Kontakt